You are currently viewing Pielgrzymka do Fatimy

Pielgrzymka do Fatimy

W dniach 27.06 – 03.07.21 r. odbyła się pielgrzymka do Fatimy
Wyjazd został zorganizowany przez Biuro Podróży VERO TRAVEL, opiekę duchową sprawował ksiądz Dariusz Kreihs, a nad realizacją programu czuwała pani pilot – Gabriela Karmasz. 

Pielgrzymka rozpoczęła się w niedzielę 27 czerwca 2021 roku o godzinie 5:30 Mszą Świętą w naszej Kaplicy. Następnie grupa udała się autokarem do Krakowa, skąd miał miejsce przelot do Lizbony. Stolicę Portugalii pielgrzymi zwiedzili przejeżdżając autokarem obok najsłynniejszych zabytków i najciekawszych miejsc w mieście, po czym udali się do miejsca docelowego, czyli Fatimy. Noclegi miały miejsce w hotelu znajdującym się dosłownie w sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium zostało wybudowane w miejscu objawień Matki Bożej, które rozpoczęły się 13 maja i trwały do 13 października 1917 roku, kiedy to trojgu dzieciom: Łucji Santos, Franciszkowi i Hiacyncie Marto, pasącym stado owiec, objawiła się „Pani jaśniejsza niż słońce”, z różańcem w rękach. Prosiła ona pastuszków o modlitwy i obecność w tym miejscu przez 5 kolejnych miesięcy 13 dnia każdego miesiąca o tej samej porze. Zgodnie z jej prośbą w miejscu objawień wybudowano też kaplicę, w której znajduje się postument z figurą Matki Boskiej. 

Nasza grupa każdy dzień rozpoczynała Mszą Świętą w Kaplicy Objawień, natomiast wieczorami spotykała się w tym miejscu, aby wspólnie odmówić różaniec i wziąć udział w procesji światła, połączonej z niesieniem figury Matki Bożej, poza czwartkiem, kiedy miała miejsce procesja Eucharystyczna. Czterech panów z naszej grupy miało zaszczyt ostatniego wieczoru nieść figurę Matki Bożej podczas procesji światła.  

Grupa nawiedziła Bazylikę Różańcową, w której znajdują się groby małych wizjonerów (Hiacynty i Franciszka) oraz siostry Łucji dos Santos. Pielgrzymi zwiedzili również nowoczesną Bazylikę Trójcy Świętej oraz wystawę „Twarze Fatimy” – przedstawiającą historię Fatimy opowiedzianą nazwiskami, które ją stworzyły. Grupa miała również możliwość nawiedzenia wioski Aljustrel, gdzie znajdują się rodzinne domy pastuszków. Pielgrzymi wzięli udział w drodze krzyżowej oraz modlili się w dolinie Cabeco, gdzie w 1916 roku małym pastuszkom objawił się Anioł Pokoju, prosząc o wynagrodzenie za grzechy świata.

Pielgrzymi podczas pielgrzymki zwiedzili Klasztor Chrystusa, znajdujący się na liście UNESCO w Tomar, Sanktuarium Najświętszego Cudu w Santarem – miejsce cudu Eucharystycznego. Nawiedzili również jedno z najstarszych miast Portugalii – Braga, gdzie znajduje się Sanktuarium Bom Jesus z malowniczą drogą krzyżową i imponującymi schodami, które są religijnym i architektonicznym symbolem Portugalii. Grupa zwiedziła też Sameiro, gdzie na wzgórzu Monte Sameiro mieści się słynne Sanktuarium Maryjne. Program pielgrzymki obejmował również zwiedzanie Porto – drugiego co do wielkości miasta Portugalii, gdzie największe wrażenie na wszystkich zrobił bogato zdobiony złotem kościół św. Franciszka. Grupa miała możliwość zakupu słynnego wina Porto w miejscu, gdzie właśnie ono powstaje. Podczas wyjazdu pielgrzymi nawiedzili również miejscowość Batalha, gdzie zwiedzali Zespół Klasztorny Matki Boskiej Zwycięskiej, wpisany na listę UNESCO, nawiedzili również Nazare, gdzie na szczycie klifu, z którego rozpościera się majestatyczny widok na wspaniałe plaże dawnej miejscowości rybackiej, która obecnie posiada statut nadmorskiego kurortu, znajduje się Stare Sanktuarium Maryjne z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Karmiącej w Nazare. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Jaskini Monety. Nie zabrakło również czasu na wypoczynek nad oceanem.

Zachęcamy do zobaczenia fotorelacji z pielgrzymki – klikając w zdjęcie poniżej zostaniesz przeniesiony do galerii.

Pielgrzymi przed Sanktuarium Maryjnym na wzgórzu Monte Sameiro